Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2005 m. lapkričio 1 d. rezoliucija paskelbė sausio 27–ąją kasmetine Tarptautine holokausto aukų atminimo diena. Šioje rezoliucijoje atmetamas holokausto neigimas, smerkiama diskriminacija ir prievarta religiniu ar etniniu pagrindu.
1945 sausio 27 d. buvo išlaisvinta Auschwitz-Birkenau koncentracijos stovykla. Aušvico koncentracijos stovykla buvo didžiausia iš nacistinės Vokietijos koncentracijos ir naikinimo stovyklų, įkurta nacistų okupuotoje Lenkijoje. Stovyklos komendantas R. Höß Niurnbergo proceso metu liudijo, kad Aušvice žuvo iki 3 mln. žmonių. Aušvico-Birkenau valstybinis muziejus šį skaičių tikslina iki 1,1 mln., 90 proc. aukų buvo žydai iš beveik visų Europos šalių.
Holokausto tragedija žiauriai palietė ir Rokiškio kraštą. Anot Sicherheitsdienst 3/A operatyvinio būrio, talkininkaujant Lietuvos saugumo policijai ir Tautinio darbo apsaugos batalionui, vykdžiusio žydų žudynes Lietuvoje vado Karlo Jegerio ataskaitos, Rokiškio apskrityje buvo nužudyta 5348 žmonių.
Nežinia, kiek dar yra nežinomų holokausto aukų masinių ir pavienių palaidojimų, tokių kaip Olkinų ir Jofių šeimų prie Šeduitiškio ir Kavoliškio kaimų ribos Sacharos miške ar Trako-Pempiškio miške.
Minint Tarptautinę holokausto aukų atminimo dieną kviečiame aplankyti šių žiaurių istorijos įvykių vietas Rokiškio rajone – pagerbti aukas tylos minute, uždegti žvakutę ar atnešti akmenėlį.
HOLOKAUSTO AUKŲ NUŽUDYMO IR PALAIDOJIMO VIETOS
Rokiškio ir apylinkių žydų ir komunistų žudynės Steponių miške

Pirmosiomis nacių okupacijos savaitėmis (1941 m. birželio 27 d.–rugpjūčio 14 d.) buvo suiminėjami ir šaudomi įvairių tautybių buvę sovietiniai pareigūnai, komunistai ir komjaunuoliai. Pirmieji Rokiškio žydų areštai įvyko birželio 29 dieną. Suimti sovietiniai aktyvistai ir žydai nedidelėmis grupėmis buvo vežami į Steponių mišką (apie 5 km nuo Rokiškio) ir ten šaudomi. Apytikriai 1941 m. liepos 8 d. baltaraiščiai atrinko 108 žydų jaunuolius nuo 14 iki 30 metų ir jiems pasakė, kad bus išvežti dirbti į Biržus. Tačiau visi sulaikytieji tą pačią dieną buvo nuvaryti į Steponių mišką ir naktį sušaudyti.
Po karo šaudymo vietoje pastatytame paminkle buvo įrašyta: „Čia palaidota 981 fašistinio teroro auka“. Tarp aukų buvo 493 žydai, 432 rusai ir 56 lietuviai. Toks nužudytųjų skaičius nurodytas remiantis vokiečių saugumo policijos ir SD vado Lietuvoje Karlo Jägerio ataskaita. Tiesa, šioje ataskaitoje nurodytas ne Steponių miškas, bet Rokiškis. Gali būti, kad šis aukų skaičius reiškia visų iki 1941 m. rugpjūčio 14 d. Rokiškio apskrityje (ne tik Steponių miške) nužudytų žmonių skaičių.
Adresas: Rokiškio rajonas, Rokiškio kaimiškoji sen., Steponių k.
Aukų skaičius: 981, žudynių vykdytojai – Rokiškio baltaraiščiai
Koordinatės: platuma 56.003617, ilguma 25.560800
Žydų žudynės Vyžuonos miške
1941 m. liepą Vyžuonos miške buvo sušaudyti 67 žmonės.
1980 m. pastatytas naujas paminklas. Paminklo įrašas: „Čia 1941 m. liepos mėn. nužudyti Rokiškio apskrities tarybiniai aktyvistai“ (lietuvių ir rusų kalbomis)
Adresas: Rokiškio rajonas, Rokiškio kaimiškoji sen., Vyžuonos k.
Aukų skaičius: 67
Koordinatės: platuma: 56.029033, ilguma: 25.626900
Olkinų ir Jofių šeimų nužudymo vieta Sacharos miške
Pakeliui iš Panemunėlio į Rokiškį, šalia Šeduikiškio kaimo, Sacharos miške, 1941 m. liepos mėn. Panemunėlio baltaraiščių įvykdytos egzekucijos metu nužudyti ir užkasti 9 Panemunėlio mstl. žydų tautybės gyventojai – vaistininkų Olkinų ir malūnininkų Jofių šeimos.
Tarp jų – jauna poetė Matilda (Matlė) Olkinaitė (1922–1941). Baigė Rokiškio J. Tumo-Vaižganto gimnaziją, studijavo prancūzų kalbą ir literatūrą Vytauto Didžiojo ir Vilniaus universitetuose. Nuo 1932 m. skelbė eilėraščius ir prozą Lietuvos spaudoje, rengė debiutinį poezijos rinkinį.
M.Olkinaitės eilėraščių sąsiuvinį išgelbėjo kunigas Juozapas Matelionis, 1941 m. paslėpęs jį Panemunėlio bažnyčioje po altoriumi įrengtoje slėptuvėje. XX a. 9-ajame dešimtmetyje jį atrado disidentas vargonininkas Alfredas Andrijauskas ir perdavė saugoti profesorei Irenai Veisaitei. Vėliau profesorei pavyko atrasti ir 1940–1941 m. rašytą poetės dienoraštį – tragiškų istorinių metų ir jos vidinio gyvenimo dokumentą. 2019 m. Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas išleido knygą „Matilda Olkinaitė. Atrakintas dienoraštis“.
Adresas: Rokiškio rajono sav., Rokiškio kaimiškoji sen., Kavoliškio k.
Aukų skaičius: 9, žudynių vykdytojai – Panemunėlio baltaraiščiai
Koordinatės: platuma: 55.937, ilguma: 25.509
Svėdasų žydų žudynių vieta
Remiantis Rokiškio krašto muziejaus surinktais duomenimis, atliktų neinvazinių archeologinių tyrimų duomenimis bei liudininkų parodymais, 1941 m. liepos–rugpjūčio mėn. Trako-Pempiškio miško pakraštyje, šalia kelio Rokiškis–Kamajai buvo sušaudytos turtingų žydų šeimos iš Svėdasų. Teigiama, kad šio įvykio metu buvo sušaudyti 28 asmenys. Skrebiškio kaimo gyventojas Jonas Rudokas (1934) pasakojo, jog žydų šeimos buvo vežamos su visu savo turtu arkliais kinkytais vežimais į Rokiškį. Norėdami pasipelnyti, konvojavę asmenys nutarė juos nužudyti. Prasidėjus žudynėms, keletas pasmerktųjų bandė pabėgti, tačiau buvo pavyti ir sušaudyti.
Adresas: Rokiškio rajono sav., Rokiškio kaimiškoji sen., Skrebiškio k.
Aukų skaičius: 28, žudynių vykdytojai – Rokiškio apskrities baltaraiščiai
Koordinatės: platuma: 55.87, ilguma: 25.546
Rokiškio laikinosios žydų koncentracijos stovyklos kalinių žudynės Velniaduobės miške
Laikinoji žydų koncentracijos stovykla Rokiškyje buvo įkurta 1941 m. liepą. Rokiškio laikinojoje koncentracijos stovykloje buvo sutelkti keli šimtai žydų iš Pandėlio, 6 žydų šeimos iš Jūžintų, 70 žydų ir Panemunėlio, 70 senelių, moterų ir vaikų iš Svėdasų, 117 žmonių iš Kamajų, dalis Obelių žydų, 17 Maneivų kaimo žydų, 20 žydų šeimų iš Onuškio. Ji egzistavo trumpai, kadangi jau 1941 m. rugpjūčio 15–16 d. visi kaliniai buvo sušaudyti. Pora dienų iki žudynių Velniaduobės miškelyje prie Bajorų kaimo (nuo Rokiškio 4,5 km) atvaryti sovietų karo belaisviai iškasė kelias dideles duobes. Stovyklos kaliniai buvo surikiuoti didelėmis grupėmis (maždaug po 100 žmonių). Kolonos, lydimos kelių ginkluotų apsauginių, judėjo keliu Juodupės link.
Pirmąją dieną buvo nužudyta apytikriai pusė Rokiškio geto žydų. Kitą dieną žudynės buvo tęsiamos. Pagal K. Jägerio raportą, 1941 m. rugpjūčio 15–16 d. prie Bajorų kaimo buvo nužudyti 3207 žmonės: 3200 žydų vyrų, moterų ir vaikų, 5 lietuviai komunistai, 1 lenkas ir 1 partizanas. K. Jägeris gruodžio 1 d. pranešime Rokiškio žydų žudynes aprašė kaip sėkmingą vokiečių mobilaus būrio ir lietuvių baltaraiščių sąveikos pavyzdį.
Adresas: Rokiškio rajono sav., Rokiškio kaimiškoji sen., Bajorų k.
Aukų skaičius: 3207, žudynių vykdytojai – Hamanno skrajojantis būrys, 1-ojo bataliono 3-ioji kuopa; Rokiškio apsaugos kuopos kareiviai; baltaraiščių būriai iš Juodupės, Kamajų, Rokiškio, Svėdasų
Koordinatės: platuma: 55.996067, ilguma: 25.631200
Antanašės laikinosios žydų koncentracijos stovyklos kalinių žudynės Degsnės miške
Dalis Rokiškio apskrities žydų (daugiausia moterų ir vaikų) 1941 m. vasarą buvo sutelkta netoli Obelių esančio Antanašės dvaro teritorijoje įkurtoje laikinojoje žydų koncentracijos stovykloje. 1941 m. rugpjūčio 25 d. iš Rokiškio į dvarą atvyko apie 30 apsaugos kuopos kareivių ir keli vokiečių gestapininkai. Žudynių išvakarėse Degsnės miško pakraštyje (apie 1,5 km nuo dvaro) sovietų karo belaisviai iškasė dvi dideles duobes. Obelių miesto ir geležinkelio stoties pagalbiniai policininkai buvo sustatyti sargybon kelyje nuo Antanašės dvaro iki egzekucijos vietos. Kiti Obelių baltaraiščiai didelėmis grupėmis (maždaug po 100 žmonių) varė žydus. Iš viso žudynėse, ne tik šaudant, bet ir konvojuojant bei saugant, dalyvavo per 120 Rokiškio apsaugos kuopos kareivių ir Obelių valsčiaus pagalbinių policininkų.
Adresas: Rokiškio rajono sav., Obelių sen., Antanašės k.
Aukų skaičius: 1160 (pagal K. Jägerio raportą 112 vyrų, 627 moterys ir 421 vaikas), žudynių vykdytojai – vokiečių gestapininkai; Rokiškio apsaugos kuopos kareiviai; Obelių miesto ir Obelių geležinkelio stoties pagalbiniai policininkai; Obelių baltaraiščiai; Aleksandravėlės ir Kriaunų pagalbinės policijos būriai.
Koordinatės: platuma: 55.923200, ilguma: 25.840000