Informacinis pranešimas spaudai
2021-04-07
Rokiškis

Šią vasarą leiskitės į kelionę naujais sukurtais turizmo maršrutais po Rokiškio, Vilniaus rajonus (LT), Žiemgalos, Neretos regionus, Jėkabpilio miestą (LV), Polocko apylinkes (BLR). Nustebsite, kiek naujo ir įdomaus sužinosite bei patirsite. Rokiškio krašto muziejus kartu su partneriais iš Latvijos, Baltarusijos ir Lietuvos parengė tris naujus turizmo maršrutus, skirtus nematerialiam kultūros paveldui bei vietinės istorijos žinomumui populiarinti.

1 maršrutas skirtas amatų ir tradicijų pažinimui. Kiekvienas norintysis čia gali išbandyti tradicinius latvių ir lietuvių amatus – audimą, odos apdirbimą, puodininkystę, keramiką, vilnos vėlimą, medžio raižymą, žvakių liejimą, pynimą iš šiaudų, duonos kepimą ir vyno gaminimą. Atskiruose objektuose keliautojai gali mėgautis įvairių tautų kulinariniu paveldu, pavyzdžiui, paragauti tradicinių totoriškų koldūnų, susipažinti su lietuviams būdingomis verbų rišimo tradicijomis ir pasigaminti savo žaislą. Tuo tarpu baltarusiai dalijasi savo karpinių, kilimų, juostų ir lėlių-amuletų kūrimo subtilybėmis. Šio maršruto keliautojai galės susipažinti ne tik su įvairiausiomis latvių, lietuvių ir baltarusių amatų tradicijomis ir iš kartos į kartą perduodamomis žiniomis, bet ir pasijusti tikrais amatininkais: savo rankomis atminčiai pasigaminti nedidelį, bet ypatingą suvenyrą.

2 maršrutas suteikia galimybę pažinti nematerialaus kultūros paveldo turizmo objektus. Pavyzdžiui, Latvijoje galima pamatyti etnografinius tautinius drabužius, sužinoti apie šventes, dainas ir muziką, pamatyti papuošalų kūrimą, tradicinių patiekalų gaminimą, sužinoti apie latvišką gyvenseną ir kitas pamatines vertybes, ragauti vaišes. Lietuvoje smaližiai gali mėgautis turistų pamėgtais tradiciniais kepiniais –„grybukais“ ir šakočiu, įtrauktais į Lietuvos tautinio kulinarinio paveldo sąrašą. Vilniaus krašte galima pasimėgauti totoriškais patiekalais, pažinti jų etnografiją ir senąsias technologijas. Baltarusijoje galima susipažinti su tautiniais šokiais, metinių švenčių papročiais ir dainomis, ypač antifoniniu giedojimu, kuris būdingas tik Polocko regionui.

Keliaujant 3 maršrutu galima susipažinti su įžymių žmonių gyvenimais, svarbiomis vietomis ir įvykiais. Patekę į atminimo vietas lankytojai galės susipažinti su įžymių asmenybių – rašytojų, poetų, tapytojų, kompozitorių, gydytojų, Latvijos pirmųjų politinių veikėjų, latvių teatro „tėvo“, lietuvių meno ir baltarusių kalbos pirmtakų – kūrybinės veiklos paveldu. Į maršrutą įtraukti ir muziejai, bažnyčios, parkai bei kitos įdomios lankytinos vietos, leisiančios keliautojams susipažinti su paveldu, kuriuo didžiuojasi vietos gyventojai. Pavyzdžiui, Struvės geodezinis lankas, kertantis 10 šalių, turi pasaulinę istorinę vertę. 2005 m. Struvės lankas įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą (iš viso jame 34 geodezinio lanko punktai).  Keliaujant šiuo maršrutu galima apžiūrėti net 4 tokius punktus – vieną Latvijoje, Jėkabpilyje, ir dar tris Lietuvoje, Vilniaus ir Rokiškio rajonuose. Be to, keliaujant būtent šiuo maršrutu, yra galimybė apsilankyti dviejuose Europos geografiniuose centruose: vienas iš jų yra Vilniaus rajone, o kitas – Polocke.

2014–2020 m. Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programos projekto (ENI-LLB-1-108) „Nematerialios kultūros ir vietinio istorijos paveldo išsaugojimas, prieinamumas ir plėtra, gerinant darnų turizmo konkurencingumą Latvijoje, Lietuvoje ir Baltarusijoje“: „Atraskime regionų šaknis iš naujo!“ tikslai – skatinti nematerialiosios kultūros ir vietinės istorijos paveldo išsaugojimą, prieinamumą ir vystymą gerinant tvarų kultūrinio turizmo konkurencingumą Latvijoje, Lietuvoje bei Baltarusijoje; saugoti, ugdyti ir perduoti nematerialiosios kultūros paveldo ir vietinės istorijos žinojimą, įgūdžius, stiprinant esančius istorinius ryšius tarp Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos ribų; vystyti ir skatinti kultūros ir istorijos paveldą kaip ilgalaikį kultūrinio turizmo traukos objektą; skatinti kūrybingą vietinio kultūros paveldo ir unikalių tradicijų panaudojimą, gerinant sąlygas kūrybingam industrijų sektoriui.

Projektą finansuoja Europos Sąjunga.  Bendra projekto vertė – 1 031 590,97 Eur, iš jų – Europos Sąjungos lėšos – 928431,87 EUR (90 %), 10 % – savivaldybių biudžeto lėšos. Rokiškio krašto muziejui tenkanti biudžeto dalis – 137 254,97 EUR. Projekto pradžia – 2019 m. gegužės 14 diena. Projekto pabaiga – 2021 m. gegužės 13 diena.

Šio pranešimo spaudai parengimą iš dalies finansavo Europos Sąjunga. Už jo turinį atsako tik Rokiškio krašto muziejus ir jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad tekstas atspindi Europos Sąjungos poziciją.

Daugiau informacijos:
Dalia Kiukienė, projekto vadovė
Rokiškio krašto muziejus, tel. + 370 458 52835, el. p muziejus@rokiskyje.lt