Kraičio skrynios Rokiškio krašto muziejuje

Rokiškio krašto muziejuje saugoma per 70 vnt. medinių įvairaus dydžio skrynių. Dauguma jų didelės, ištapytos spalvingais ornamentais, kitos – mažos, be papuošimų, tik sutvirtintos metaliniais apkaustais, trečios – kubilo formos. Visos jos skirtos drabužiams, galvos dangalams, audiniams laikyti. Tai – ypatingas baldas, keletą amžių buvęs nepamainomas lietuvio buityje, apdainuotas liaudies dainose, būtinas kiekvienose vestuvėse.

Seniausi baldai, skirti kraičiui – kraitkubiliai. Muziejaus kolekcijoje tokių tėra du. Vienas pagamintas iš vientiso medžio gabalo šį išskobus (RKM-47502).  Kraitkubilio viršuje – dvi ąsos. Per jas pervėrus lazdelę, šį baldą buvo galima nešti. Tai archajiškiausias kraičiui laikyti skirtas baldas. Kitas muziejuje saugomas kraitkubilis gamintas iš medinių šulelių su dangčiu (RKM-12143). Juos  XVIII a. 2 pusėje – XIX a. pr. pakeitė kraičio skrynios.

Skrynios – liaudies meno kūriniai – stovėdavusios gerajame trobos gale kaip puošniausias moters iš tėvų namų atsivežtas baldas audiniams, drabužiams laikyti. Paprastos formos dėžė, gaminta iš lengvesnio medžio – eglės, drebulės, pušies – lentų, o dugnui naudotas ąžuolas, uosis – buvo sutvirtinama metaliniais apkaustais arba skarda. Apkaustai atliko ne tik sutvirtinimo, bet ir puošybos funkciją, nes buvo įvairiai profiliuoti (kryželio, eglutės, dantelių ornamentu). Kaltu metalu sutvirtinama užrakto vieta, šonuose prikalamos metalinės rankenos.   

Rokiškio krašto muziejuje saugomos skrynios puoštos dviem būdais: tapytos teptuku ir štampuotos. Šiais būdais dekoruotų skrynių yra maždaug po lygiai. Štampavimui naudota bulvės, burokai, kurių plokštumoje išpjaustomos įvairios formos – lapeliai, trikampiai, rombeliai, rutuliukai – ir merkiama į dažus, po to spaudžiama ant skrynios paviršiaus. Tokiu būdu sudėliojami smulkūs spalvingi ornamentai. Tapytos skrynios puoštos vešliomis išsikerojusiomis vazonuose augančiomis gėlėmis su žiedais ar pumpurais. Ant šakelių viršūnių ar vazone tupi paukščiai – gaidžiai, gandrai. Kitokių tapytų  paukščių muziejaus skrynių kolekcijoje nėra. Gėlių spalvos ryškios – geltona, raudona, balta, oranžinė – švyti tamsiame baldo fone.  

Dauguma mūsų kolekcijos skrynių turi 10–12 cm aukščio dėžutę – prieskrynį smulkiems, širdžiai brangiems daiktams: laiškams, maldaknygei, papuošalams, dokumentams, žvakėms sudėti. Turime skrynią su slėptuve antvožo viduje (RKM-829). Rokiškio krašto muziejuje saugoma nedidelė skrynutė, kurią puošia ne tik gėlės, bet ir labai retai sutinkamas žmogaus atvaizdas (RKM-42506). Skrynutė išskirtinai puošni: priekis, dangtis ir šonai tapyti rožėmis, ramunėmis ir kitokiomis gėlėmis. Moters atvaizdas su raudona puošnia suknele, su skrybėlaite ir gėlių puokšte nutapytas centre.

Didžioji muziejuje saugomų skrynių dalis gaminta XIX amžiuje. Tai patvirtina ornamento centre įkomponuota gaminimo data. Pati  seniausia muziejuje saugoma skrynia gaminta 1822 metais.

Muziejuje saugomos ir nedidelės skrynelės. Keletas jų skirtos skarelėms laikyti, kitos – kelioninės. Jos nėra puošnios, bet tvirtai padarytos, sutvirtintos metaliniais apkaustais. Yra neišvaizdi  skardinta skrynelė nusilupusiais dažais, tačiau įdomi tuo, kad jos dugne įtaisyti rateliai (RKM-29844). Ją galima laikyti modernaus lagamino pirmtaku.

Kraitinių baldų kolekcija muziejuje daugiausia kaupta XX a. 6–9 dešimtmečiais, ypač vykstant melioracijos darbams kaimuose.

Parengė Fondų apskaitos ir saugojimo skyriaus muziejinjinkė-rinkinių saugotoja Giedrė Spundzevičienė