Iš Floridos (JAV) per Majamį, Atlantą, Niujorką, Varšuvą ir Vilnių muziejų pasiekė siuntinėlis, kuriame – Paulinos Barauskaitės-Skirgailienės (1908–1988) 57 puslapiuose surašyti atsiminimai apie Barauskų šeimą, 36 fotografijos iš 1923–1932 m. laikotarpio – gyvenimo Rokiškio rajone. Taip pat įdėtas Barauskų šeimos genealoginis medis, 1945 m. Paulinos Barauskaitės seseriai Adelei rašyto laiško kopija. Visa tai dovanojo Paulinos Barauskaitės dukra Sigita Ramanauskienė. Šią vasarą per draugus ji muziejui perdavė močiutės 1920 m. austą lovatiesę.
Atsiminimai pradėti rašyti 1958 m. Toronte. Pradedama pasakoti apie tėvą Joną Barauską (1852–1919) ir mamą Oną Jankūnaitę-Barauskienę (1861?–1942). Jauniausioji Barauskų dukra Paulina – šių atsiminimų autorė. 1982 m. ji aplankė Lietuvą, deja, tėvų kapų Pandėlyje negalėjo aplankyti.
J. Barauskas 30 metų dirbo ūkvedžiu Paliepių dvare, vėliau pateko į Norteikių dvarą (apie 1 km nuo Pandėlio). Jau turėdamas apie 40 metų, susitiko tame dvare tarnavusią O. Jankūnaitę ir ją vedė. Norteikių dvare gimė 8 vaikai: 4 sūnūs ir 4 dukros. 1908 m. Barauskai nusipirko 45 ha žemės ir vienkiemį pavadino Leopoldava. Kelis metus tas ūkis buvo nuomojamas ir tik prieš I pasaulinį karą (apie 1913 m.) per Jurgines čia šeima persikėlė, įsigijo 10 karvių, 3 arklius, javų pjaunamąją ir kitus padargus. Prasidėjęs I pasaulinis karas viską sunaikino: pasėlius, trobas, gyvulius. 1919 m. Jonas Barauskas susirgo ir mirė.
O. Jankūnaitės (Barauskienės) tėtis buvo gretimo Radžiūnėlių dvaro vežikas, aukštas ir gražus vyras. Autorė smulkiai aprašo senelius, tėvus, prisiminimus iš vaikystės, pasakoja apie darbus ir tradicijas, gyvenimo kasdienybę, apie brolių ir seserų, jų šeimų gyvenimus, išvykimą iš Lietuvos. Juose daug asmeninių, jautrių išgyvenimų.
P. Barauskaitė mokėsi Skapiškio mokykloje, 1925–1929 m. – Rokiškio gimnazijoje. Atsiminimuose smulkiai aprašo vaikystės nuotykius, pasakoja apie klasiokus, pirmąją meilę, tolesnį gyvenimą Kaune, Klaipėdoje, pažintį su vyru Vladu Skirgaila, pasitraukimą į Vokietiją, po to – į Kanadą (Torontą). Čia ji dirbo iki 1966 m., 1977 m. persikėlė į Floridą (JAV).
Dovanotos fotografijos informatyvios, jos su užrašais ir metais, daugiausia užfiksuoti Rokiškio gimnazistai 1925–1929 metais, ant kelių fotografijų yra parašyta Skapiškis, ant vienos – Pandėlys, Salos, Bajorai. Nufotografuoti 1927–1928 m. gimnazijos mokytojai, Kamajų gatvės 69-ajame name gyvenantys mokiniai, nugarinėje pusėje visi išvardinti. Gimnazistai stovi prie gimnazijos namų Vilniaus gatvėje, prie dvaro, užšalusio tvenkinio, po tikybos, anglų egzaminų, užfiksuoti choristai, abiturientai prie krosnies, slidinėjantys… Vėlyviausioje fotografijoje (4 deš.) – Rokiškio bažnyčios vidus. Kai kurios fotografijos su Rokiškio fotografų Germano, Šneidermano, Vinokuro antspaudais, viena – J. Pauros, Panevėžio fotografo. Dvi fotografijos – kopijos. Tai O. ir J. Barauskų portretai (pasinės nuotraukos 1916? m.). J. Barausko portretas kaip ir atsiminimuose – jis smulkių veido bruožų, tamsiais plaukais, su barzda, iki senatvės nepražilo ir nenupliko.
Šios dovanotos fotografijos bus suskaitmenintos ir matomos muziejų portale www.limis.lt
Direktoriaus pavaduotoja-vyriausioji muziejaus rinkinių kuratorė Dalia Kiukienė