Renginiai kraunami

« Visi Renginiai

  • įvykęs renginys.
Event Series Event Series: SKAMBANTI ISTORIJA | Paroda

SKAMBANTI ISTORIJA | Paroda

Bir 4 d., 10:00 - 18:00

2003 m. UNESCO Lietuvos (kartu su Estijos ir Latvijos) dainų ir šokių švenčių tradiciją ir simboliką paskelbė Žmonijos žodinio ir nematerialaus paveldo šedevru. 2024 m. šimtmetį mininti Lietuvos dainų šventė – mus auginančios ir vienijančios kultūros simbolis. Rokiškio krašto muziejus Lietuvos dainų šventės 100-metį pasitinka parengęs parodą iš muziejaus rinkinių „Skambanti istorija“. Joje eksponuojamos muziejinės vertybės, susijusios su muzikos tema: ne tik muzikos instrumentai, bet ir afišos, leidiniai, fotografijos, skulptūros, muzikos grotuvai, švilpynės…
Lietuvos Dainų švenčių tradicija Rokiškio rajone
Rokiškis garsėja giliomis muzikinėmis tradicijomis. Grafų Tyzenhauzų įsteigtoje muzikos mokykloje išugdyta daug vargonininkų, kurie dirbo ir Nepriklausomoje Lietuvoje. Vienas iš tokių – vargonininkas Matas Milaknis (1847–1958). Jis vadovavo Rokiškio bažnyčios ir gimnazijos chorams. Gimnazijos chore dainavo net 70 mokinių. Rokiškio bažnyčios ir gimnazijos chorai dalyvavo pirmojoje Lietuvos dainų šventėje, kuri 1924 m. vyko Kaune. Tada ji buvo vadinama „Dainų diena“. Chorai tuo metu kūrėsi ne tik bažnyčiose, mokymo įstaigose, bet ir prie valstybinių įstaigų ar visuomenės organizacijų. Kiekvieno kaimo garbė buvo turėti bent vieną orkestrą.
Rokiškio gimnazijoje plačią ir įvairiapusę muzikinę veiklą skleidė muzikos mokytojas Kazimieras Jovaiša (1890–1984). Jis gimnazijoje organizavo muzikinius vakarus, subūrė moksleivių ir suaugusiųjų chorus, styginį ir pučiamųjų orkestrus, parašė pirmąjį Lietuvoje solfedžio vadovėlį, kūrė muziką. Tuo pačiu metu suaktyvėjo Obelių bažnyčios choras, vadovaujamas Povilo Lotočkos. Šis choras koncertavo ne tik apylinkėse, bet ir Latvijoje (Subatėje ir Aknystėje). Nors po pirmųjų Dainų švenčių kultūrinis gyvenimas krašte sulėtėjo, 1937 m. Obelių choras vėl dalyvavo tradicinėje Panevėžio krašto Dainų šventėje, o Rokiškio gimnazijos 80 mokinių choras varžėsi Biržuose ir laimėjo pirmąją vietą.
1945 m. Obelių kultūros namuose įkuriamas mišrus 50 žmonių choras. Vadovaujamas Adolfo Matulio, choras pastatė Miko Petrausko operetę „Malūnininkas ir kaminkrėtys“. 1948 m. suorganizuotas choras Rokiškio kultūros namuose (vad. B. Murauskas), o 1949 m. – Obeliuose (vad. J. Kelečius). 1950 m. Rokiškyje įvyko rajono Dainų šventė (dalyvavo apie 300 dainininkų). Antano Gradecko diriguojamas Rokiškio 2-osios vidurinės mokyklos mergaičių choras atliko Dainų šventės moterų choro repertuarą. 1958 m. vyko tarprajoninis (Obelių, Pandėlio, Rokiškio) jaunimo festivalis-dainų šventė. 1959 m. birželio 6 d. vyko jubiliejinė Rokiškio rajono dainų šventė-festivalis. 1964 m. liepos 4 d. – pirmoji Rokiškio rajono moksleivių Dainų šventė.
1967 m. Dainų šventei buvo sukurta daina apie Rokiškį. Muziką jai parašė žymus kultūros veikėjas, choro dirigentas Lionginas Abarius, žodžius – rajono laikraščio „Po spalio vėliava“ redakcijos darbuotojas Petras Milaknis. Dainų šventėje ši daina nuskambėjo pirmą kartą, dirigavo vyriausiasis šventės dirigentas Vytautas Četkauskas. Renginyje pasirodė per 2,5 tūkst. dalyvių. 1982 m. Ruopiškyje vyko dainų ir šokių šventė „Sakmė apie tėvynę“, kurioje dalyvavo rajono kolektyvai bei svečių delegacijos iš Anykščių ir Jėkabpilio (Latvija).
Dainų šventė „Dainuoju Lietuvą kaip džiaugsmą“ 1984 m. vyko vėl Ruopiškyje. Šventės scenarijų parašė ir šventę režisavo Rokiškio liaudies teatro režisierius Jonas Korenka (1956–2019). Dainų švenčių Ruopiškyje tradicija pratęsta ir 1985 m. – joje dalyvavo visi rajono chorai ir šokių bei muzikos meno kolektyvai. 1988 m. rajono Dainų šventė „Pasveikinimas“ paskutinį kartą vyko Ruopiškyje. Šventėje dalyvavo rajono chorų, šokių, pučiamųjų orkestrų kolektyvai bei svečiai – Zarasų ir Daugpilio (Latvija) saviveiklininkai.
Rengti 1990 m. rajono Dainų šventę sutrukdė prasidėjusi blokada. Tačiau 9 mūsų meno kolektyvai dalyvavo XIII Lietuvos tautinėje dainų šventėje. 2000 m. liepos 6 d. Rokiškio rajono savivaldybės aikštėje įvyko Panevėžio apskrities meno šventė.
Paroda veiks iki liepos 7 dienos

Informacija

Data:
Bir 4 d.
Laikas:
10:00 - 18:00
Series:
Renginio kategorija:

Organizatorius

Rokiškio krašto muziejus
Phone
+370 615 44586
El.paštas
muziejus@rokiskyje.lt
Apsilangyti Organizatorius svetainėje