Sidabro medaliu „Už nuopelnus Rokiškio krašto kultūrai“ 2021 m. balandžio 15-ąją – pasaulinę  Kultūros dieną – Rokiškio rajono savivaldybė apdovanoja Algirdą Svidinską.

Ta proga sveikiname Jus, gerb. Algirdai, linkime geros sveikatos, skambių dainų ir dalijamės sustabdytomis akimirkomis iš „Gastautos“ archyvo, saugomo Rokiškio krašto muziejaus archyve.

A. Svidinskas gimė 1954 04 08 Liaudiškių kaime, Zarasų rajone. Literatas, etnokultūrinės veiklos organizatorius, Lietuvos etninės kultūros draugijos valdybos narys, bardas, dainius, poetas, folkloristas.

Rokiškėnams gerai pažįstamas ne todėl, kad būdamas inžinieriumi dirbo statant senąją autobusų stotį. Daugelis dar mena nuostabias Užgavėnes prie Rokiškio ežero, Rasas ant Burbulio kalno, Sekmines, Jorę, vakarones, kuriose „šokantys veda nešokančius“ –  ir salėje nelikdavę nė vieno  sėdinčio. Tose vakaronėse  kone kiekvienas turėjo galimybę ne tik pasišokti, padainuoti, bet ir  išmokti lietuvių liaudies šokių, dainų…  Tos akimirkos nepamirštamos ir nuostabios. Jo iniciatyva įkurta humoro grupė „Ambrozija“.

A. Svidinsko 1981 m. suburtas folkloro kolektyvas, vėliau pasivadinęs „Gastauta“, dainomis, šokiais džiugina iki šiol. Džiugu, kad Algirdo pasėtas folkloro grūdas užaugino didelį liaudies dainų mylėtojų būrį. Jis, nešinas kanklėmis, kaip laisvės šauklys, atėjo į Sąjūdį. O Sąjūdžio laikais tuometėje Rokiškio kultūros mokykloje įsteigtame folkloro skyriuje A. Svidinskas  išleido ne vieną folklorininkų laidą.

Negalima nepaminėti kraštotyrinės veiklos: užrašyta ir Lietuvos tautosakos archyvui pristatyta apie pusantro tūkstančio vienetų liaudies dainų, instrumentinių kūrinių, pasakojamosios ir smulkiosios tautosakos kūrinių. Šį „aukso fondą“ folkloro ansamblis „Gastauta“ gyvai tebesaugo iki šiol.

Šiandieną Algirdą galime išgirsti Facebook grupėje „Susikalbėjimai“  pristatantį savo kūrybą. Pats kalbantis tarmiškai, siekė politinių sprendimų tarmės klausimais. Tad didžiausias A. Svidinsko pasiekimas šioje srityje – jo ir kraštiečio Algio Naručio iniciatyva LR Seimas 2013-uosius paskelbė Tarmių metais. Už tai A. Svidinskui  buvo įteiktas Prezidentės Dalios Grybauskaitės atminimo medalis ir Padėka paskelbiant Tarmių metus (2013).

A. Svidinskas apdovanotas:

2009 m. Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės medaliu;

2010 m. Festivalio „Akacijų alėja“ organizatorių padėka „Už ištikimybę“;

2012 m. Kauno rajono savivaldybės trečio lygio garbės ženklu už etnokultūros puoselėjimą ir dainuojamosios poezijos populiarinimą;

2014 m. Kauno rajono savivaldybės mero Valerijaus Makūno padėka už festivalio „Akacijų alėja“ idėją;

2017 m. Kauno rajono savivaldybės mero Valerijaus Makūno padėka už indėlį į Kauno kultūrą;

2018 m.  ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu;

2018 m. Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliu „Tarnaukite Lietuvai“ už parlamentarizmo tradicijų puoselėjimą, pilietiškumo ir demokratijos skatinimą;

2019 m. folkloro klubo „Patrimpas“ Lieporių kalaviju už nuopelnus Lietuvai, tradicinės kultūros saugojimą;

2021 02 16 LR Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen padėka už ilgametę veiklą etninės kultūros srityje, už indėlį saugant ir puoselėjant tarmes bei lietuvių folkloro tradicijas.

Rokiškio verslo klubo dovana – vardinis „Vytauto Didžiojo mirties 500 metų sukaktuvėms paminėti albumas, 1430–1930“.

Buvo pristatytas LTV nominacijai „Daugiau saulės – daugiau šviesos“ („Už tikrumą“), o Rokiškio laikotarpiu (sovietiniais laikais) suteiktas LTSR Meno saviveiklos žymūno vardas.