,, Meilę ir viltį atnešęs į Žemę, kūdiki, laiminki mus“ – tai vieno šventinio atviruko užrašas.

Atvirukas – istorinis, kultūrinis žmonių tarpusavio ryšius atspindintis ženklas. Tradicija artimuosius ir draugus pasveikinti, parašyti jiems linkėjimus gimė dar gerokai prieš mūsų erą. Ant papiruso sveikinimus rašė senovės egiptiečiai, vieni kitus sveikino kinai. O  Kalėdų proga viduramžiais dvarininkai kartais siųsdavo sveikinimo tekstus, išpuoštus paveikslėliais su bibliniais siužetais. Pirmasis šiuolaikinis komercinis atvirukas atsirado Anglijoje XIX a. vid. Nors, kurį laiką, net patys turtingiausi anglai su malonumu artimiesiems patys darydavo atvirukus Kalėdoms. Siųsti fabrikinius atvirukus buvo laikoma „blogu tonu“. Bet XX a. pr. komerciniai atvirukai užkariavo visą Europą. Juose buvo vaizduojami einantys į bažnyčią, besigrožintys Betliejaus žvaigžde, puošiantys Kalėdų eglutę ar Kristaus gimimą švenčiantys žmonės.

Pirmieji atvirukai Lietuvoje pasirodė XIX a. pab. Po spaudos draudimo panaikinimo prasidėjo tikras atvirukų leidybos klestėjimas. Atvirukų vaizdus, prototipus Lietuvos leidyklos įsigydavo iš Prancūzijos, Vokietijos, užrašydavo lietuviškus sveikinimus ir spausdindavo Lietuvos rinkai. Apie 1890-uosius pasirodė ir spalvoti. Tarpukariu, atsiradus telefono ryšiui, kalėdinių atvirukų siuntimas kiek sumažėjo, bet tradicija išliko. Atvirukai turėjo kelti džiaugsmo, jaukumo nuotaiką, todėl dažnai vaizduojami žiemos peizažai, gyvūnai, eglės šalelės su žaisliukais.

Būdavo leidžiamos ir tuometinių dailininkų A. Žmuidzinavičiaus, A. Jaroševičiaus paveikslų reprodukcijos. Tarpukariu populiarūs kalėdiniai atvirukai su religiniais akcentais: Betliejaus žvaigžde, angelais, apsnigtomis bažnytėlėmis, prasidėjus sovietizacijai, išnyko. Prekyba tokiais  atvirukais, ,,smetoninių“ atvirukų kopijomis, leidžiama tik  prie bažnyčių. Pasirodo atvirukų rūšis su nuotraukomis.

Įdomu, kad ant  kalėdinių atvirukų vaizduojama žiema, žvaigždėta naktis, o naujamečiuose dažnai galima išvysti dieną. Be to, jų siužetuose dominuoja laikrodis, karnavalas, kalendorius, šampanas.  Kalėdų Senelio vaizdavimas ant atvirukų- verslininkų išmonė, nes prieš šimtmetį jis buvo tik personažas.

Artėjant didžiosioms metų šventėms, pasveikinkime artimuosius kalėdiniu atviruku.