1940-aisiais už posūkio pradingus grafų Pšezdzieckių karietai, išaušo pati liūdniausia diena Rokiškio dvaro istorijoje. Tačiau nemanyk, kad karo siaubo genamiems šeimininkams išdardėjus į nežinią, jų balsai aidinčiose menėse nutilo amžiams. Minint dvaro rūmų pastatymo 220 metų jubiliejų, užsukęs į Rokiškio krašto muziejų šiandien vėl sutiksi visus: penktos valandos arbatos suknele pasidabinusią Hermanciją Sapiegaitę-Pšezdzieckienę, linksmąsias grafaites Bisę ir Misę (Elžbieta ir Marija Pšezdzieckytės), ir daug kitų žavių ponių bei gerai išauklėtų panelių, grožiu stelbiančių Rusijos carienę, sužavėjusių netgi visko mačiusį imperatorių Napoleoną! Galėsi nusilenkti Tyzenhauzų giminės pasididžiavimui, inovacijų mėgėjui Konstantinui Tyzenhauzui – jis skelbia jubiliejinį kryžiažodžių konkursą, kurį muziejaus internetinėje svetainėje ir Facebook paskyroje jo įsakymu periodiškai atnaujinsime kas mėnesį ištisus metus.

Ne paslaptis, jog Lietuvos dvarų aukštuomenė puoselėjo pomėgį organizuoti loterijas ir dalinti fantus – kam virvelę, kam kaspiną, o kam cukrinį saldainį, todėl ir šio konkurso dalyviai kas mėnesį bus apdovanojami, laiminguosius išaiškinant burtų keliu. Jeigu nori grafams palikti gerą įspūdį, uoliai žvejok atsakymus, siųsk juos mums ir šiukštu nepraleisk nė vieno kryžiažodžio! Tad pirmyn, juk ne už gražias akis dalinami prizai!

 Kryžiažodis „Madinga žiema“

Mielas šio puslapio svety! Sausiui tingiai piešiant gėles ant langų negi manai, kad žiemos šventės pasibaigė? Visai ne! Kilmingiesiems šv. Kalėdos sulig Trijų karalių švente transformuojasi į zovada Vilniaus link skriejantį karnavalą, kulminaciją pasieksiantį kažkur ties Užgavėnėmis. Tiesa, Rokiškio dvaro sodyboje smagiai vasaroję Tyzenhauzai šiai vietai nebuvo numatę pagrindinės rezidencijos funkcijos, bet štai kokia ilga karietų virtinė driekiasi prie centrinio įėjimo Pšezdzieckių valdymo laikais! Dukras sėkmingai ištekinti pasiryžę grafai lankosi svečiuose ir patys rengia pobūvius, kuriuose guvios panelės išsižiojusios nesnaudžia. Šiugžda šilkas, muslinas – gal ir daugiau medžiagų ir audinių pavadinimų žinai? Juk kiekvienas kviestinis pobūvis – tai vis nauja suknelė!  Ką patartum vilktis Sofijai Tyzenhauzaitei, kad pats Rusijos caras pamerktų akį, o Napoleonas Bonapartas aiktelėtų iš nuostabos? Atmink, kad didžiausia XVIII a. pabaigos naujovė – aukštakulniai bateliai vėl išpopuliarėjo tik apie XIX a. vidurį: oi kaip nusiminė Marija Tyzenhauzaitė, kurios debiutas aukštuomenėje jau buvo pasibaigęs!

Teisingai išsprendęs kryžiažodį išsiaiškinsi, kaip vadinosi XIX a. pab. Lenkijoje bei  Vokietijoje ir tarpukario Lietuvoje populiarus kortelių žaidimas, kurio pagrindas – intymus bendravimas, pašnekovams užduodant begales keisčiausių klausimų. Žinutes su atsakymais iki vasario 5 dienos siųsti adresu: muziejusrokiskyje@gmail.com arba asmenine žinute muziejaus Facebook paskyroje. 

Kryžiažodį rasite čia

Fotografijoje iš Rokiškio grafų Pšezdzeckių albumo užfiksuoti svečiai iš Bilkos (dab. Ukraina), Kovališkio ir Tyzenauhzo (dab. Laši, Latvija) dvarų Rokiškyje. XX a. I deš.