Jėkabpilio miesto savivaldybė, įgyvendindama projektą (ENI-LLB-1-108) „Nematerialios kultūros ir vietinio istorijos paveldo išsaugojimas, prieinamumas ir plėtra, gerinant darnų turizmo konkurencingumą Latvijoje, Lietuvoje ir Baltarusijoje“: „Atraskime regionų šaknis iš naujo!“

2020 m. rugsėjo 22–26 dienomis organizuoja tarptautinį medžio drožėjų plenerą „Senovinių žaislų parko sukūrimas“. Parko kūrime dalyvauja Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos medžio meistrai. Dėl COVID-19 situacijos, Lietuvos meistrai kurs namuose. Rokiškio kraštui atstovauja Arūnas Kairys ir Aivaras Budovas. Plenero metu sukurtas suolelis į Jėkabpilio miesto parką bus nuvežtas pasibaigus ribojimams.

Sėkmės visiems dalyviams, gerų idėjų bei jų įgyvendinimo!

Best regards to Jekabpils City Municipality and other project partners!

Jekabpils City Municipality within the project No. ENI-LLB-1-108 “Promoting preservation, availability and development of intangible culture and local history heritage improving sustainable tourism competitiveness in Latvia, Lithuania and Belarus” is organizing a cross border plein air „Estabilishment of ancient toy square” from 22nd to 26th of September, 2020. Latvian, Lithuanian and Belarusian wood carvers are participating in the creation of the park. Rokiškis region is represented by two creators – Arūnas Kairys and Aivaras Budovas. Due to the COVID-19 situation, Lithuanian wood carvers will create ther work at home. The bench created during the plein air will be taken to Jekabpils City Park after the restrictions expire.

Best of luck and many great ideas to all the participants!