Rokiškio krašto muziejus dalyvauja 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projekte Nr. LLI-313 „Įspūdinga kelionė dvarų parkais visus metus“. Šį projektą iš dalies finansuoja Elėjos (Latvija), Koknesės (Latvija), Rokiškio ir Pakruojo rajonų savivaldybės. Projekto tikslas – atnaujinti dvarų parkus, sukurti naujus bendrus turistinius maršrutus, organizuoti mokymus turizmo srities specialistams ir parkų prižiūrėtojams-valdytojams, dalintis gerąja patirtimi. Nemažai projekto tikslų jau įgyvendinta. Projekto partneriai iš Lietuvos – Pakruojo rajono savivaldybės atstovai ir Rokiškio krašto muziejaus, savivaldybės bei Rokiškio turizmo ir tradicinių amatų informacijos ir koordinavimo centro darbuotojai lankėsi Latvijoje. Išvykos metu apžiūrėjo ne tik projekto partnerių parkus, bet ir šalia maršruto esančius kitus dvaro rūmus, pilis ir jų parkus.

Pirmoji stotelė kelionėje – visai šalia Lietuvos sienos. Lietus neišgąsdino – susipažinome su  prieš 150 metų pastatytos Garsenes pilies istorija, pasivaikščiojome gamtos taku, apsilankėme entuziasto įkurtame muziejuje, kurį paikome nustebę ir sužavėti. Garsenėje dar nesijautėme esantys užsienyje, nes galėjome susikalbėti lietuviškai.

Toliau kelias vedė į Jėkabpilį – čia apžiūrėjome Krustpilio pilyje, pirmą kartą pastatytoje1237 m., įkurtą Jėkabpilio muziejų. Šis muziejus yra vienas iš seniausių Latvijoje. Pakilę į pilies bokštą grožėjomės atsivėrusia panorama bei šalia tekančia Dauguva.

Vakarop kelias suko Koknesės link. Nors iš XIII a. pr. statytos pilies telikę griuvėsiai, įspūdis mums – didžiulis. Gidės pasakojimas Koknesės parke, medžių, augalų, vandens dermė – tobula dienos pabaiga.

Antroji diena prasidėjo Bauskės pilyje. Ši pilis pastatyta XV a. nerijoje tarp Mūšos ir Mėmelės upių, netoli tos vietos, kur šios upės, susijungdamos sudaro Lielupės upės pradžią. Vėliau mūsų laukė Rundalė – nuostabiausias Latvijoje baroko ir rokoko stiliaus architektūrinis ansamblis su išpuoselėtu parku. Tai Kuršo hercogų vasaros rezidencija, vadinama „mažuoju Versaliu“. Laikas vaikštant po parką praskriejo akimirksniu. Toliau mūsų laukė Elėja. Tai – grafų Tyzenhauzų buvę dvaro rūmai. Deja, likę tik griuvėsiai. Tačiau buvo smagu po parką pasivaikščioti projekto metu nutiestais takeliais, klausytis gidės pasakojimų, apžiūrėti skulptūrą Meilė, ragauti kvapnios arbatos.

Paskutinė stotelė išvykoje – XIX a. Lielplatonės dvaras. Į šio dvaro kompleksą įeina 20 ha parkas, tarnų namas, skalbykla, koplyčia, tvenkinys. 2018 m. restauruotuose skalbimo namuose siūloma senojo skalbimo tradicijų pažinimo programa.

Visos kelionės metu gėrėjomės parkais,  lyginome su savais, galvojome, ko galėtume pasimokyti, ką  pritaikyti pas save, kad dvarų parkai būtų dar patrauklesni lankytojams.

  • 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projektas LLI-313 „Įspūdinga kelionė dvarų parkais visus metus“ / „4SeasonsParks”. Projekto tikslas – saugoti dvarų parkus, siekti užtikrinti jų tvarumą ir prieinamumą bei didinti jų patrauklumą lankytojams.
  • Šį projektą finansuoja Europos Sąjunga. Visas projekto biudžetas – € 692 246.75 Eur. Iš jų – bendrasis Europos regioninės plėtros fondo finansavimas – 588 409.72 Eur.
  • Už šios informacijos turinį atsako Rokiškio krašto muziejus. Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę.
Interreg