Šeštą kartą Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus skyrius ir Vilniaus Meno kūrėjų bendrija bei Rokiškio krašto muziejus organizavo Respublikinę primityviosios tapybos konkursinę parodą Monikos Bičiūnienės premijai laimėti.

Į parodos uždarymą susirinko gausus būrys dalyvių iš visos Lietuvos. Svečius sutikusi krašto muziejaus direktoriaus pavaduotoja-vyriausioji muziejaus rinkinių kuratorė Dalia Kiukienė pasidžiaugė, kad šiais metais parodoje dalyvavo 57 autoriai, o konkursui savo darbus iš jų pateikė net 47 dalyviai, atstovaujantys 17-ai skirtingų Lietuvos rajonų. Iš viso krašto muziejaus parodų erdves papuošė 201 paveikslas.

Komisija

Geriausius darbus iš gausybės pateiktų rinko komisija. Komisijos pirmininkė dailėtyrininkė dr. Nijolė Tumėnienė, nariai iš įvairių institucijų: Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) Liaudies meno rinkinio kuratorė, menotyrininkė Daiva Beliūnienė, ilgametė LNDM muziejaus Liaudies meno rinkinio kuratorė, dailėtyrininkė Marija Kuodienė, Lietuvos nacionalinio muziejaus Etninės kultūros ir antropologijos rinkinių skyriaus vedėja dr. Miglė Lebednykaitė ir to paties muziejaus vyresnioji muziejininkė Edita Prelgauskienė, Utenos kraštotyros muziejaus direktorė, menotyrininkė Jovita Nalevaikienė, Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos pirmininkė Dominyka Semionovė,  žurnalo „Būdas“ redaktorius Juozas Šorys, parodos organizatorė, Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrijos, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrijos pirmininkė Ramutė Kraujalienė, parodos globėjas dailininkas, Rokiškio krašto garbės pilietis Rimas Zigmas Bičiūnas,  Rokiškio krašto muziejaus direktorė Aušra Gudgalienė ir šio muziejaus vyriausioji rinkinių kuratorė D. Kiukienė.

Naujos temos ir išraiškos formos

Komisijos pirmininkė N. Tumėnienė išskyrė šių metų parodą iš anksčiau organizuotų dėl to, kad, jos teigimu, pirmą kartą komisija neturėjo problemos atskirti tautodailę nuo mėgėjų meno.

„Džiugina šis reiškinys todėl, kad per šešias M. Bičiūnienei skirtas parodas dailininkai suprato, kas tai yra tautodailė, kas tai yra liaudies meno tapyba. Jeigu į penktąją parodą buvo atnešta daugiau nei  keturi šimtai darbų, tai dabar buvo atnešta dvigubai mažiau, nes liko grynieji ir tikrieji tautodailininkai. Tad sveikinu visus dalyvius ir noriu palinkėti, kad tokio pobūdžio parodos ir toliau vyktų Lietuvoje“, – sveikino pirmininkė susirinkusiuosius ir džiaugėsi, kad darbuose  atsirado ir naujų temų bei meninių išraiškų.

Nugalėtojai

Trečios premijos laureatu šeštoje Respublikinėje konkursinėje primityviosios tapybos parodoje M. Bičiūnienės premijai laimėti tapo Saulius Maziliauskas iš Kauno r., Antroji premija įteikta Anelei Araminienei iš Utenos r., o pirmosios premijos laureate tapo Regina Juodžbalienė iš Kauno rajono.

Parodos globėjo dailininko Rimo Zigmo Bičiūno premijas iš jo rankų atsiėmė kraštietė, Rokiškio krašto muziejaus emeritė Marijona Mieliauskienė ir vilnietė Virginija Guršnienė.

Dovanos 

Aldona Minkevičienė, LR Seimo nario Tado Barausko patarėja sakė: „Meno tautos tradicija ir kultūros identiteto puoselėjimas – kiekvienos dienos mozaika, kurią Jūs turite nešti ir skleisti, kad paliktumėte ryškiausias pėdas gimtinės istorijoje.“ Šiuos žodžius ir Seimo nario padėką bei dovaną skyrė parodos organizatorei R. Kraujalienei. 

Dovanų buvo kaip per Kalėdas! UAB „Barber“ savo įsteigtą dovaną už originalią tapybą ir debiutą Respublikinėjė prtimityviosios tapybos parodoje skyrė Povilui Malinauskui iš Širvintų rajono. Žurnalas „Būdas” įsteigė net tris dovanos – Romaldui Skorupskui iš Elektrėnų sav. už meilę tradicijai tapyboje; Albinai Mackevičienei iš Kėdainių už poetinį gamtos ir istorijos įprasminimą tapyboje; Anelei Stancikienėi iš Ukmergės r. už poetinį realizmą. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus savo prizą skyrė panevėžietei Laimutei Vološkevičienei, Lietuvos nacionalinis muziejus už jautrų gamtos vaizdavimą, už atrastą vientisą stilių apdovanojo vilnietę Reginą Morkūnaitę. Trakų krašto kultūros ir amatų asociacija už aktyvų dalyvavimą parodose dėkojo Rūtai Fabijonavičienei.  Utenos kraštotyros muziejus savo dovanas skyrė Robertui Strazdui (Alytus), Albertui Valikoniui (Panevėžys), Vilmai Pleškutei (Vilnius), Daliai Žalimienei  (Kauno r.), Česlavai Kaneckajai (Švenčionys). Rokiškio krašto muziejus apdovanojo Algimantą Lyvą (Vilnius) ir Joaną Zinkevičienę (Širvintų r.). Specialias konkursinės parodos organizatorių dovanas gavo vyriausios parodos dalyvės Irena Balnien (1928) iš Kaišiadorių r. ir Aldona Giedra (1935) iš Rokiškio rajono.

Kiekvienas konkursinės parodos dalyvis, renginio svečias dovanų gavo parodos katalogą, kurio leidybą finansavo Rokiškio rajono savivaldybė.