Kaip ir kasmet, iškritus vyšnių žiedų sniegui, prasideda gegužė. Valio! XIX a. Europa tiesiog pamišusi dėl gėlių, todėl ir Rokiškio dvaro sodyboje bus skinamos tarp rūmų ir lauko virtuvės suvešėjusios vengriškos alyvos. Patikėk, lietuvių, lenkų ir lotynų kalbų abėcėlėse nesurasi raidės, kuria neprasidėtų bent vienas grafų „plantacijos“ augalo pavadinimas. Tik nenustebk, kad sąrašą pradėję žydinčiais apelsinmedžiais, pabaigsime… žirniais! Juk čia pat stovi iš raudonų plytų klasicizmo stiliumi sumūryta tropinių augalų karalystė – oranžerija. Įrengti šiltnamiai. Kiekvieną pavasarį šiauriniame 16 ha parko pakraštyje, palei tvorą, sukasami daržai. Ooo, koks saldžiai svaigus pavasarinis parko sapnas, alsuojantis „konvalijomis“, Vilniaus botanikos sodo dovanomis ir iš kelionės sugrįžusio Konstantino Tyzenhauzo lauktuvėmis – atogrąžų augalų sodinukais! Į jį patekęs būsi priblokštas žmogaus sukurtų „džiunglių“ didybės. Girdėsi iš privataus zoologijos sodo pusės sklindančius žvėrių balsus. Sutiksi ginkluotų aborigenų. Bet kokiu atveju nepasimesk, būk mandagus ir atmink, jog gėlių kalbos vadovėlį XIX – XX a. pr. privalu išmanyti!

Įsidėmėk, kad anuomet buvo šifruojamos ne tik užkoduotą simbolinę reikšmę turinčios gėlių spalvos, bet ir kvapai! Kaip manai, kokią žinią tau perduotų „Art nouveau“ epochos šedevras: gilus ir egzotiškas milžiniškos baltųjų gėlių (apelsinmedžio žiedų ir narcizų) puokštės aromatas? Šių kvepalų pavadinimą, tikimės, išsiaiškinsi netrukus.

Kryžiažodį rasite čia ir gegužės 15 d. laikraštyje „Gimtasis Rokiškis”.

Kryžiažodį sudarė muziejininkė Dorotėja Uždavinytė.

Laiškus  su atsakymais iki birželio 5 dienos siųsti adresu: muziejusrokiskyje@gmail.com arba asmenine žinute muziejaus Facebook paskyroje. Burtų keliu išrinksime vieną nugalėtoją, kuriam atiteks Rokiškio krašto muziejaus prizas.

Kryžiažodžio „Nuo Ignoto Tyzenhauzo iki Jono Pšezdzieckio“, publikuoto balandžio 10 d., atsakymai: 1. Plytas; 2. Inicialai; 3. Šunys; 4. Bijūnai; 5. Kolonos; 6. Portikas; 7. Mezoninas; 8. Terasa; 9. Freska; 10. Lilpopas; 11. Eklektika;  12. Butelis; 13. Kupolas; 14. Polonezas; 15. Reinoldas;  16. Oficinos.      

Raktiniai žodžiai: – KANALIZACIJA IR CENTRINIS ŠILDYMAS 

Rokiškio krašto muziejaus bei konkurso rėmėjų „Devyni medūs“ prizai atitenka Jolitai Mikalkėnienei, Margaritai Dzingienei ir Kristinai Povilavičienei.  Prizus prašome atsiimti Rokiškio krašto muziejaus kasoje.