Nėra tiksliai žinoma kada Rokiškio krašte apsigyveno pirmieji stačiatikiai, tačiau žinant, kad Lietuvos didžiosios kunigaikštystės didžiąją dalį gyventojų sudarė stačiatikiai, jų atsikėlimas į mūsų kraštą gali būti gan ankstyvas.

Yra prielaidų, kad Rokiškyje pirmieji stačiatikiai įsikūrė Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio  Aleksandro Jogailaičio valdymo laikotarpiu (1492 –1506), kai Rokiškio dvaras buvo perduotas jo žmonai Elenai Riurikaitei. Po Elenos mirties 1513 m. Rokiškio dvarą kaip kompensaciją už Maskvos užkariautas valdas Smolensko kunigaikštystėje gauna Timotiejus Krošinskis, kuris buvo stačiatikis, tik vėliau jo palikuonys pereina į katalikybę.

Karų su Maskva laikotarpių ne viena stačiatikiška didikų giminė gavo kaip kompensacijas dvarų Rokiškio krašte už savo prarastas valdas pasienyje su Didžiąja Maskvos kunigaikštyste (Krivičiai – Panemunėlio dvarą, Bobojedai – Pandėlio dvarą).

1654 m. patriarchas Nikonas kartu su caru Aleksiejumi Michailovičiumi imasi vykdyti bažnytinę reformą, kurios tikslas – suvienodinti stačiatikių liturgiją su Bizantijos graikų apeigomis. Kilo pasipriešinimas šiai reformai, o jai nepaklusę sentikiai buvo pavadinti „raskolnikais“, imtasi žiaurių jų persekiojimų. Taip dar XVII a. pabaigoje sentikiai atsiduria LDK teritorijoje. Pirmąja sentikių bendruomene Lietuvoje yra laikoma Girelės bendruomenė (dabar Rokiškio r.).

Vienas pagrindinių sentikių istorinių šaltinių – Degučių metraštis teigia, kad 1710 m. Girelėje prie Kriaunų buvo statoma sentikių maldykla ir 1819 m. perkelta į Bobriškį. Kad pirmoji maldykla buvo Kriaunų krašte patvirtina šaltinyje minimi vietovardžiai: Puščia (Girelė), Bobriškis, Stirniškis. Yra duomenų, kad bendruomenė Girelėje įsikūrė 1705 metais.

Girelės maldos namai buvo pastatyti Afanaisjaus Terentjevičiaus palaiminimu, o jų nastavnikais iki perkėlimo į Bobriškį buvo Stepanas Afanasjevičius, Ivanas Stepanovičius, Mitrofanas Aleksejevičius, Ivanas Kuzmičius ir Jegoras Gerasimovičius.

Dabar Rokiškio krašte gyvuoja sentikių ir stačiatikių bendruomenės (pagal naujausius duomenis sentikių yra 710, stačiatikių – 507),  kurios šiandien švenčia Kalėdas.

Linkime, kad ši šventė visiems suteiktų daugiau Tikėjimo, Meilės ir Vilties!

Fotografijoje – Šv. Aleksandro Neviškio  stačiatikių cerkvė Rokiškyje, pastatyta 1895 m., 1957 m. nugriauta.